215. Naco Jezus Chrystus ustanowił Kościół?
'Na to Jezus Chrystus ustanowił Kościół, aby prowadził ludzi do wiecznej szczęśliwości.
216. Jak prowadzi Kościół ludzi do wiecznej szczęśliwości?
W ten sposób prowadzi Kościół ludzi do wiecznej szczęśliwości, że spełnia przy pomocy Boga potrójny urząd Jezusa Chrystusa, mianowicie: nauczycielski, kapłański i królewski.
217. W jaki sposób spełnia Kościół urząd nauczycielski Jezusa Chrystusa?
W ten sposób spełnia Kościół urząd nauczycielski Jezusa Chrystusa, że naukę boską w całości i nieskazitelnie po wszystkie czasy przechowuje, głosi i wyjaśnia.
218. Jakiego daru udzielił Jezus Chrystus Kościołowi do spełniania urzędu nauczycielskiego?
Do spełniania urzędu nauczycielskiego udzielił Jezus Chrystus Kościołowi daru nieomylności, mocą którego Kościół nie może się mylić w nauce wiary i obyczajów.
219. Z czego dowiadujemy się, źe Jezus Chrystus udzielił Kościołowi daru nieomylności?
Że Jezus Chrystus udzielił Kościołowi daru nieomylności dowiadujemy się ze słów, któremi przyobiecał Kościołowi nieustanną pomoc i swoją i Ducha świętego.
220. Któremi słowy przyobiecał Jezus Chrystus Kościołowi nieustanną pomoc boską?
Następującemi słowy przyobiecał Jezus Chrystus Kościołowi nieustanną pomoc boską: »Oto ja z wami jestem po wszystkie dni aż do skończenia świata*. (Mat. 28, 20). »A ja prosić będę Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami mieszkał na wieki, Ducha prawdy*. (Jan 14, 16, 17).
221. Kto posiada dar nieomylności?
Dar nieomylności posiada:
1. papież i biskupi, którzy z nim w jedności żyją 2. także sam papież, kiedy jako najwyższy nauczyciel i pasterz, wydaje dla całego Kościoła orzeczenia w nauce wiary i obyczajów.
222. Skąd wiemy, że dar nieomylności posiada także sam papież?
Że dar nieomylności posiada także sam papież, wiemy ze słów Pana Jezusa, wypowiedzianych do Piotra i do jego następców: »A ja tobie powiadam, iżeś ty jest opoka, a na tej opoce zbuduję Kościół mój a bramy piekielne nie zwyciężą go«. (Mat. 16, 18). — »Prosiłem za tobą, aby nie ustała wiara twoja, a ty niekiedy nawróciwszy się, potwierdzaj bracię twoją*. (Łuk. 22, 32). — »Paś baranki moje… paś owce moje«. (Jan 21, 15, 17).
223. W jaki sposób spełnia Kościół urząd kapłański Jezusa Chrystusa?
W ten sposób spełnia Kościół urząd kapłański Jezusa Chrystusa, że składa ofiarę mszy świętej i udziela sakramentów świętych, poświęca, błogosławi i modli się za wszystkich ludzi.
224. W jaki sposób spełnia Kościół urząd królewski Jezusa Chrystusa?
W ten sposób spełnia Kościół urząd królewski
Jezusa Chrystusa, że zachęca wszystkich wiernych do życia bogobojnego, ustanawia prawa i przykazania, sądzi i wymierza kary.
225. Które są najważniejsze kary kościelne?
Najważniejszemi karami kościelnemi są:
1. odmówienie świętych sakramentów;
2. wykluczenie ze społeczności kościelnej, czyli klątwa, przez którą pozbawia się nią dotknięty wszelkich łask i błogosławieństw Kościoła;
3. odmówienie pogrzebu chrześcijańskiego.
226. Jaki obowiązek mają ludzie względem Kościoła? Ten obowiązek mają ludzie względem Kościoła, iż powinni należeć do niego, wierzyć w to, czego uczy i wypełniać to, co nakazuje.
227. Czy może być zbawionym, kto do Kościoła katolickiego nie należy?
Kto do Kościoła katolickiego z własnej winy nie należy, nie może być zbawionym, ponieważ według postanowienia Jezusa Chrystusa jedynie w Kościele katolickim można dostąpić zbawienia.
228. Jakim jest Kościół katolicki dlatego, że w nim jedynie można dostąpić zbawienia?
Jedynie zbawiającym Kościołem jest Kościół katolicki dlatego, że w nim jedynie można dostąpić zbawienia.
229. Czy może być zbawionym, kto nie z własnej winy żyje poza Kościołem katolickim?
Kto nie z własnej winy żyje poza Kościołem katolickim, może wprawdzie być zbawionym w sposób nadzwyczajny, jeśli prawdy szczerze szuka i wolę boską, o ile ją poznaje, sumiennie spełnia; wszakże brakuje mu wiele środków, za pomocą których mógłby się łatwiej i pewniej zbawić.
230. Czy wystarcza tylko zewnętrznie należeć do Kościoła katolickiego?
Nie wystarcza tylko zewnętrznie należeć do Kościoła katolickiego, ale trzeba się z nim i wewnętrznie połączyć przez wiarę żywą, szczere posłuszeństwo i miłość serdeczną.
Upomnienie. Szanuj i miłuj Kościół, matkę twoją; gdyż »nikt nie może mieć Boga za Ojca. kto nie ma Kościoła za matkę«. (Św. Cypryan). Wspólnie podzielaj z nim radość i smutek; wypełniaj sumiennie jego przykazania i przepisy; czcij Ojca świętego
i biskupów katolickich, a tak w życiu prywatnem jak i publicznem rządź się tylko zasadami Kościoła, bo tylko wtedy będziesz prawdziwym katolikiem.