Jesteś odpowiedzialna za miłość (dla dziewcząt)
Zwróć uwagę na swoje koleżanki. Od pewnego czasu coś zmieniło się w ich zachowaniu. Lubią gromadzić zdjęcia znanych aktorów filmowych, piosenkarzy. Mają swoje sekrety. Często żywo i z wielkim zainteresowaniem o czymś rozmawiają. Jednak rozmowę tę natychmiast przerywają, gdy zbliża się ktoś starszy. Najczęściej tematem tych żywych dyskusji są chłopcy. Zdarza się, że w szkole na lekcjach lub w przerwach dziewczęta piszą wiadomości do chłopców. Inne piszą pamiętniki.
To wszystko również i ciebie interesuje, i dla ciebie jest bardzo ważne. Dotyczy przecież spraw sympatii, przyjaźni, a w końcu miłości chłopca i dziewczyny.
Co myślisz o sympatii i przyjaźni między chłopcem i dziewczyną ?
Stajesz się dojrzała
Przestałaś się interesować zabawami, które tak bardzo lubiłaś w dzieciństwie. Obecnie chętniej przebywasz z koleżankami, kolegami. Inaczej patrzysz na chłopców. Nie mówisz o nich, że są źle wychowani. Przeciwnie, dostrzegasz w nich wiele cech pozytywnych. Starasz się im przypodobać. Więcej czasu poświęcasz na ładne uczesanie, gustowne i modne ubranie. Czasem próbujesz się już malować, by wyglądać jeszcze piękniej.
W twoim wieku między dziewczętami i chłopcami powstają wzajemne sympatie. Dziewczęta chętnie spotykają się z chłopcami, lubią z nimi zatańczyć, posłuchać muzyki i piosenek, pójść na spacer, porozmawiać. Darzą ich wielką sympatią. Bardzo łatwo wierzą w każde ich słowo. Podobają im się ich włosy, głos, ubranie, zewnętrzny wygląd. Często nie dostrzegają ich wad i cech ujemnych. Gotowe są zaangażować się całym sercem w sympatię. To wszystko świadczy o tym, że przestają być dziećmi. Przemiany, jakie u koleżanek i w sobie dostrzegasz, wymagają od ciebie wiele rozwagi, roztropności i czujności. Stajesz się dojrzała. Musisz nauczyć się kierować sobą, zwłaszcza uczuciami, jakie w tobie się budzą.
Od ciebie w pewnym stopniu zależy, jaki będzie chłopiec, którego bardzo lubisz. Niektórzy chłopcy będą chcieli popisać się przed tobą. Będą chcieli ci zaimponować, zdobyć twoje uznanie i podziw. Jeśli ty będziesz stawiać wysokie wymagania, to i chłopiec, który ciebie darzy sympatią, będzie starał się podciągnąć, być lepszy. Zrobi on wszystko, byleby się tobie przypodobać. Bądź odważna i stanowcza. Żądaj od chłopca szacunku dla siebie. Na pewno potrafisz zachować właściwy dystans w spotkaniach z chłopcem. W tym właśnie przejawi się twoja roztropność i dojrzałość. Nie obawiaj się, że tak postępując utracisz chłopca. Jeżeli on istotnie nie dorósł do twoich wymagań — lepiej niech odejdzie. Znajdziesz lepszego, bardziej wartościowego. Powinnaś wiedzieć, że nie wszyscy chłopcy są zdolni do właściwego przeżywania sympatii i przyjaźni.
Do przeżycia prawdziwej miłości trzeba już teraz dorastać i wzajemnie się wychowywać.
Na straży prawdziwej miłości dwojga ludzi, dobra rodziny i dzieci stoi szóste przykazanie Boże : ,,Nie cudzołóż”. Przykazanie to wymaga od ciebie już teraz opanowywania popędu seksualnego. Wszystkie nadużycia są grzechem.
Będziesz żoną i matką
Lubisz małe dzieci. Chętnie je bawisz. Jest to cecha macierzyństwa, które się w tobie rozwija. I ty w przyszłości, jeśli wybierzesz drogę małżeństwa, będziesz miała swoje dzieci. Miłość bowiem, która się w tobie budzi, dąży do wzrostu i takiego rozwoju, abyś w przyszłości mogła wypełnić rolę dobrej żony i ofiarnej matki.
Rola matki nie jest łatwa. Możesz się o tym przekonać obserwując choćby swoją matkę czy inne kobiety. Matka musi troszczyć się o to, aby w domu był ład i porządek, aby dzieci miały co jeść i w co się ubrać. Wielkim powołaniem matki jest wprowadzanie dziecka w świat wiary, nauczanie dzieci modlitwy. Od niej w dużym stopniu zależy, czy dzieci będą żyły religijnie. To wszystko wymaga trudu i wysiłku. Oczywiście, nie jest w tym osamotniona.
Rodzice, złączeni sakramentem małżeństwa i prawdziwie się kochający, będą wspólnie ponosić trudy wychowania dzieci. Rodzina, w której będziesz matką, ma stać się „małym Kościołem”, w którym będzie kwitnąć wzajemna życzliwość i dobroć, ofiarność i poświęcenie. W niej mają się wychować dobrzy członkowie Kościoła, państwa i rodziny ludzkiej.
Znasz i takie rodziny, które są skłócone, a nawet się rozpadają. Dzieje się to z największą krzywdą dla dzieci. Nie chciałabyś, aby taki los spotkał twoją przyszłą rodzinę. Już teraz więc panując nad swoimi uczuciami i kierując swoim postępowaniem możesz temu zapobiec.
Dziś przed kobietą — matką stoją szerokie możliwości pracy społecznej. Przygotowanie się do roli dobrej żony i matki bynajmniej nie jest równoznaczne z zamknięciem się w czterech ścianach domu. Dobrze przemyślany udział i zaangażowanie w życie społeczne pomoże ci właściwie ocenić swe powołanie do służby nie tylko własnej rodzinie, ale i bliźnim.
Wzorem kobiety i matki niech będzie dla ciebie Matka Jezusa — Maryja. Do Niej często zwracaj się z prośbą, byś i ty była w przyszłości dobrą matką w swojej rodzinie, byś umiała służyć innym, jak Ona służyła. Jeżeli w tych sprawach masz wątpliwości, dobrze byłoby, abyś porozmawiała z kimś dorosłym, do kogo masz zaufanie. Może to być twoja matka, wychowawczyni, kapłan czy starsza roztropna koleżanka. Natomiast wobec koleżanek, które potrafią z tych spraw tylko żartować, staraj się odważnie zająć właściwe stanowisko.
Jak odpowiem Bogu ?
Jesteś powołana przez Boga, aby być dobrą żoną i matką. Jak się do tego już dziś przygotowujesz ?
Jak się odnosisz do chłopców ? Co u nich cenisz najbardziej ? Czy swoim zachowaniem pomagasz im, by stawali się lepsi i szlachetniejsi ? Jak często modlisz się za chłopca, którego darzysz sympatią ? Czy umiesz dziękować Bogu za to, że powołał cię do macierzyństwa ? Czy umiesz patrzeć na Matkę Jezusa jako na wzór dobrej matki ? Czy uczysz się od Niej dobroci i troskliwości ?
Rozważ słowa piosenki :
„Była cicha i piękna jak wiosna,
Żyła prosto, zwyczajnie, jak my.
Ona Boga na świat nam przyniosła
I na ziemi wśród łez nowe dni zajaśniały.
Matka, która wszystko rozumie,
Sercem ogarnia każdego z nas,
Matka zobaczyć dobro w nas umie,
Ona jest z nami w każdy czas.
Dzisiaj światu potrzeba dobroci,
By niepokój zwyciężyć i zło,
Trzeba ciepła, co życie ozłoci,
Trzeba Boga, więc ludziom nieśmy Go, jak Ona.
Matka, która wszystko…”
(Muz. i słowa : Zofia Jasnota).
■ Pomyśl :
1. Co świadczy o tym, że stajesz się osobą dorosłą ?
2. Jakie przymioty dziewcząt podobają się chłopcom ?
3. W czym przejawia się prawdziwa sympatia między dziewczętami a chłopcami ?
4. Jak będziesz rozmawiać z dziewczętami o swojej sympatii ?
5. Jakie wymagania masz stawiać chłopcu, którego nazwiesz swoją sympatią ?
6. Jaka ma być rodzina, którą w przyszłości założysz ?
7. Jak możesz się przygotować do roli, którą będziesz mieć w przyszłej swojej rodzinie ?
■ Zapamiętaj :
21. Stajesz się osobą dorosłą — kobietą.
Twoje zainteresowanie chłopcami jest zupełnie naturalne. Jesteś odpowiedzialna za miłość, jaka między wami powstanie.
22. Jesteś powołana do tego, by być dobrą żoną i matką, jeśli wybierzesz życie małżeńskie. Do tej roli przygotowujesz się już teraz, gdy rozwijasz przymioty, które ci będą w przyszłości potrzebne.
23. Niech twoja rodzina będzie „małym Kościołem”, w którym zapanuje wzajemna miłość, ofiarność i prawdziwy duch religijny.
■ Zadanie :
Ułóż modlitwę o dobrego męża.